VPS: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza wiedzy Sokaris
(Nowa strona: VPS czyli Virtual Private Server to wirtualny komputer z zainstalowanym serwerowym systemem operacyjnym. Więcej można przeczytać na wikipedii: [https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_...)
 
Linia 2: Linia 2:
 
Więcej można przeczytać na wikipedii: [https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Private_Server VPS]
 
Więcej można przeczytać na wikipedii: [https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Private_Server VPS]
  
Dostęp do takiego komputera jest możliwy na wiele sposobów, zarówno przez FTP jak i przez tzw. zdalny pulpit (ang. remote desktop). Zdalny pulpit umożliwia korzystanie z wirtualnego komputera tak, jakby był on dostępny bezpośrednio na pulpicie komputera na którym pracujemy. Najpopularniejszym i uniwersalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z protokołu i narzędzi [https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Network_Computing VNC],
+
Dostęp do takiego komputera jest możliwy na wiele sposobów, zarówno przez FTP jak i przez tzw. zdalny pulpit (ang. remote desktop). Zdalny pulpit umożliwia korzystanie z wirtualnego komputera tak, jakby był on dostępny bezpośrednio na pulpicie komputera na którym pracujemy. Najpopularniejszym i uniwersalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z protokołu i narzędzi [https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Network_Computing Virtual Network Computing]. Zaletą jest to, że to sposób uniwersalny, działa zarówno na systemach opartych o Linuksa jak i Windows czy OSX. Wadą jest niezbyt duża wydajność i pojawiające się problemy w komunikacji sieciowej oraz konieczność instalowania dodatkowego oprogramowanie zarówno po stronie serwera jak i klienta (czyli maszyny na której pracujemy).
 +
 
 +
W przypadku systemu Windows warto zastosować o wiele lepsze rozwiązanie do obsługi zdalnego pulpitu, które jet wbudowane w system operacyjny, nosi ono nazwę [https://pl.wikipedia.org/wiki/Remote_Desktop_Protocol Remote Desktop Protocol]. Serwery VPS oparte o Windows posiadają domyślnie włączony ten protokół a do podłączenia nie jest konieczne instalowanie dodatkowego oprogramowania.
 +
 
 +
Posiadając dane dostępowe do serwera czyli adres serwera (VPSa), login i hasło do usługi RDP należy skonfigurować połączenie we własnym systemie operacyjnym uruchamiając odpowiednie do tego celu oprogramowanie.
 +
 
 +
Poniżej znajdują się opisy konfiguracji połączenia RDP w systemach:
 +
 
 +
* [[konfiguracja RDP w Windows 10|Windows 10]]
 +
* [[konfiguracja RDP w Windows 7|Windows 7]]
 +
* [[konfiguracja RDP w Windows XP|Windows XP]]

Wersja z 18:40, 22 lut 2017

VPS czyli Virtual Private Server to wirtualny komputer z zainstalowanym serwerowym systemem operacyjnym. Więcej można przeczytać na wikipedii: VPS

Dostęp do takiego komputera jest możliwy na wiele sposobów, zarówno przez FTP jak i przez tzw. zdalny pulpit (ang. remote desktop). Zdalny pulpit umożliwia korzystanie z wirtualnego komputera tak, jakby był on dostępny bezpośrednio na pulpicie komputera na którym pracujemy. Najpopularniejszym i uniwersalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z protokołu i narzędzi Virtual Network Computing. Zaletą jest to, że to sposób uniwersalny, działa zarówno na systemach opartych o Linuksa jak i Windows czy OSX. Wadą jest niezbyt duża wydajność i pojawiające się problemy w komunikacji sieciowej oraz konieczność instalowania dodatkowego oprogramowanie zarówno po stronie serwera jak i klienta (czyli maszyny na której pracujemy).

W przypadku systemu Windows warto zastosować o wiele lepsze rozwiązanie do obsługi zdalnego pulpitu, które jet wbudowane w system operacyjny, nosi ono nazwę Remote Desktop Protocol. Serwery VPS oparte o Windows posiadają domyślnie włączony ten protokół a do podłączenia nie jest konieczne instalowanie dodatkowego oprogramowania.

Posiadając dane dostępowe do serwera czyli adres serwera (VPSa), login i hasło do usługi RDP należy skonfigurować połączenie we własnym systemie operacyjnym uruchamiając odpowiednie do tego celu oprogramowanie.

Poniżej znajdują się opisy konfiguracji połączenia RDP w systemach: