Autoryzacja PZ założonego przez bank

Z Baza wiedzy Sokaris

Autoryzacja Profilu Zaufanego za pomocą konta bankowego

W artykule posługujemy się zrzutami ekranu z procesu autoryzacji Profilu Zaufanego potwierdzonego przez bank, w tym wypadku mBank. Każdy obrazek posiada naniesione graficzne symbole pomocnicze w postaci granatowych strzałek oraz granatowych kółek z cyframi. Cyfry z kółek są używane w opisach nad obrazkami, gdzie występują zapisane w nawiasach kwadratowych, np. [1].


Profil Zaufany można założyć przez stronę internetową https://pz.gov.pl/pz/index jednak, aby go w pełni aktywować należy udać się do dowolnego urzędu (US, ZUS, UMiG, itp.) z dokumentami tożsamości i dopiero po zatwierdzeniu przez urzędnika PZ staje się gotowy do używania. Istnieje też łatwiejszy sposób, wykorzystujący fakt, że weryfikacji tożsamości dokonują także banki podczas zakładania rachunków, dlatego część banków przystąpiła do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i udostępniła możliwość potwierdzenia PZ przez system bankowy.


Dostępne metody autoryzacji PZ


Dzięki temu osoba zakładająca PZ nie musi już osobiście udawać się do żadnego urzędu i może aktywować (potwierdzić) Profil Zaufany w kilka minut za pomocą swojego banku, jeśli bank ten znajduje się na powyższej liście.
W tym artykule pokazujemy jak wygląda proces autoryzacji podpisywanie pliku za pomocą ePUAPu i Profilu Zaufanego potwierdzonego przez mBank. mBank jest jednym z polskich banków, który przystąpił do współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i pozwala autoryzować PZ swoich klientów.


Na poniższym obrazku wpisujemy login i hasło do naszego konta w banku [1] i klikamy na "Zaloguj się" [2].


Logowanie do mBanku


Po poprawnym zalogowaniu serwis banku wyśle do nas wiadomość SMS z hasłem, które należy przepisać w polu [3] a następnie kliknąć przycisk "Zatwierdź" [4].


Podanie kod SMS


Jeśli hasło będzie poprawne proces autoryzacji się powiedzie o czym zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem. Pozostanie tylko kliknąć przycisk "Wróć do eUrzędu" [5] by ze strony banku zostać przekierowanym z powrotem do serwisu ePUAP.


Potwierdzenie autoryzacji i powrót do ePUAP